Teknik Analiz
Teknik Analiz

KADRO MÜHENDİSLİĞİ...

5 Ocak 2017 Saat: 17:49

Trabzonspor’da her transfer döneminde olduğu gibi heyecan fırtınası devam etmekte.  

Yönetim'in kısa zamanda göstermiş olduğu olağanüstü performansı değerlendirmek amacıyla küçük bir analiz yapma ihtiyacı hissettik. 

Bosingwa’yı saymazsak bir yıl içerisinde 10 futbolcu transfer edildi...  

Muhammed Demir, Güray Vural  ve Akakpo geçtiğimiz yıl devre arasında, Durica, Onazi, Castillo, Ibanez, Suk, Bero, Ramil Sheydaev sezon başı kadroya katıldı. Bu oyuncuların sezonun ilk yarısındaki  performanslarına bakıldığında; Durica’nın 15 maçta 1342 dakika, Onazi’nin 15 maçta 1029 dakika, Bero’nun 13 maçta 994 dakika, Castiilo’nun 10 maçta 599 dakika, Güray Vural’ın 8 maçta 574 dakika, Suk’un 10 maçta 496 dakika, Muhammed Demir’in 9 maçta 424 dakika, Ibanez’in 5 maçta 212 dakika, Akakpo’nun 4 maçta 93 dakika, Ramil Sheydaev’in 1 maçta 11 dakika süre aldığı görülüyor...

Bu oyunculardan Muhammed Demir, Bero, Castillo, Suk ve Sheydaev'in hücum, Onazi'nin orta saha, diğer oyuncuların ise savunma bloğunda görev aldığı biliniyor. Hücum bölgesindeki oyuncular ilk yarıdaki 16 müsabakada 1 gol kaydedebildiler. Orta sahada görev alan Onazi’nin ise 2 golü var. Diğerlerinin ise skora katkıları yok.

17 Mayıs 2016 tarihli Fanatik Gazetesi'ndeki haberde Ersun Yanal ile futbolcu kadrosu konusunda anlaşarak bir liste hazırladıklarını ifade eden Usta şöyle diyor: "Hepimiz aynı isimlerde mutabık olduk. Buna göre de belirlediğimiz isimlerle yollarımızı ayıracağız. 25 kişilik kadronun 15’i kesin oynayabilecek düzeydeki futbolculardan oluşacak. 5 oyuncu ise kadroyu destekleyecek düzeyde olacak. Kalan 5 oyuncu da altyapıdan gelen genç oyunculardan oluşacak. Şu anda mevcut yapıda 5 ile 8 oyuncuya ihtiyacımız var. Bunların hepsinin direk oynayacak oyuncu olması lazım. Önümüzde 40 gün var. Hiçbir işle uğraşmadan satma, kiralama, alma işini halletmemiz lazım. Kamp dönüşü de yeni stadın yanında yeni bir dünyaya bu futbolcuların yerleştirilmesi lazım. Bunu da yapacağız.

Aynı gazetenin 15 Ağustos 2016 sayısındaki haber ise aynen şöyle:

Trabzonspor'da kötü geçen sezonların ve başarısız transfer geçmişlerinin ardından yeni bir dönem başladı. Üçüncü kez Trabzonspor'da göreve getirilen Ersun Yanal kadroda yeni bir yapılanmaya gitti. Baştan aşağı futbolun kontrolünü alan Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, transferde bir yeniliğe imza attı. Geçmişte de kullanılan ancak bu sezon tamamen aktifleştirilen scout sistemi, Karadeniz ekibinin transfer programını belirledi. Bu çalışma hem maliyetleri azaltma hem de işleri profesyonelce yapma adına gerçekleşti. Şu ana kadar 7 yeni oyuncuyu kadrosuna katan Trabzonspor, 2 ismi daha bu yöntemle renklerine bağlamaya gayret ediyor. Buna göre gelen oyuncuların farklı kıtalardan, farklı ülkelerden ve farklı profillerden olması dikkat çekti. İlk olarak Zenit'te keşfedilen 20 yaşındaki Azeri asıllı Rus forvet Ramil Sheydaev gündeme geldi. 200 bin euroya alınan golcünün hemen arkasından Slovak orta saha Matus Bero bulundu. 20 yaşındaki Bero, 2 milyon euroya geldi. Kızılyıldız'dan 28 yaşındaki sol bek Luis Ibanez, Lazio'dan 25 yaşındaki orta saha Ogenyi Onazi, Porto'dan 26 yaşındaki forvet Hyunijun Suk ve 24 yaşındaki Fabian Castillo, uzun çalışmalar sonucu alındı.

Devam edelim haberlere....

"İsim ne kadar piyasada dolaşıyorsa, işler o kadar karışıyor. Bu iş bitene kadar gizli kalırsa lehimize oluyor. Transfer etmeyi düşündüğümüz oyuncuların hiç biri direkt menajer eliyle gelen oyuncu değil. Hepsi 2-3 defa çıplak gözle seyredilen oyuncular. Transfer ekibinde yer alan ekibimizdeki 4 kişi, teknik direktör ve bizim yönetimimizde 2 yönetici arkadaş olmak üzere ortak karara varılmadan oyuncu alınmıyor. İçimizden her hangi birinin, (Bir de şu oyuncu var, ona bakalım) diyerek gaza gelip üzerine gittiğimiz kimse yok. Alacağımız oyuncuların ödemeleri zamanında yapıldığında kesinlikle başarılı olacaklarını düşünüyoruz. Zamanında ödeme yapmanın da başarının en büyük adımlarından olduğuna inanıyoruz." (Muharrem Usta - 29 Haziran 2016 Fanatik)

 “Son olarak bir yanlışı daha düzeltmek istiyorum. Menacer konuları kamuoyunda konuşuluyor. Aldığımız oyunculardan hiçbiri menacersiz oyuncu değil. Zaten futbol piyasasında böyle futbolcu yok. Ben, en başta, ‘Menacer tavsiyesi ile izlemeden futbolcu almayacağız’ demiştim. Nitekim de öyle yapıyoruz. İzleme heyetimiz ve teknik direktörümüz Ersun Yanal’ın onay verdiği isimleri alıyoruz. Ayrıca menajerlere standart üstü para da vermedik, vermeyeceğiz. Sözümüzün arkasındayız” (Muharrem Usta - 30 Temmuz 2016 Fanatik)

                                      *        *        *

Ersun Yanal ligin üçüncü haftasında Osmanlıspor karşısında oynanan kötü futbol ve alınan mağlubiyet sonrası şöyle diyor; “Emekleyen bir takımız, bir an önce ayağa kalkmamız gerekiyor. Devre arasına kadar bu böyle gidecek ve bu oyuncularla oynayacağız.

İlerleyen haftalarda kötü sonuçlar devam ediyor...

29 Eylül 2016 tarihli Fanatik Gazetesi'nden;  

Ersun Yanal gerçekten de bizim için iyi bir şans. Çok motive, kararlı, istekli. Onun bu tutumu en zor anlarda bile bize ekstra güç veriyor. Dikkat ederseniz takımına dair en küçük bir eleştirisi olmadı. Tabi ki kızdığı, eleştirdiği şeyler vardır ama içeride yaşanıyor. En kötü sonuçlardan sonra bile çıktı ve futbolcularına ne kadar güvendiğini anlattı. Bunun lafta, öylesine söylenmiş şeyler olmadığını da biliyorum. Bu işi beraber başaracağız.” (Muharrem Usta)

11 Kasım 2016 tarihli Fanatik Gazetesi'nden;   

Transfer, taraftarın en çok ilgilendiği, heyecan duyduğu konu. Bunu anlayışla da karşılıyorum. Çünkü böyle bir gelenek oluşmuş durumda. En kötü zamanlarda bile gitmiş yönetimler -burada sadece bizim eski yönetimlerimizi kastetmiyorum, tüm kulüpler için geçerli- dünya paralar vererek transferler yapmışlar. Taraftar da hep bir beklenti içinde ve transferin, harcanan paranın mutlaka başarı getireceğine inanıyor. Ne bu mümkün ne de sıfır hatayla transfer işi mümkün. Ancak kulüp gerçeklerini bilerek transfer yapmak hata oranını düşürüyor. Biz de bunu sağlamaya çalışıyoruz.(Muharrem Usta)

                                               *        *        *

27 Kasım 2016 tarihliFanatik Gazetesi'nden;

"Ersun Yanal, 'Skor üretecek ve güvene dönüştürecek zamana ihtiyacımız var. Trabzonspor’un bundan sonra iskeletini teşkil edecek oyuncuları belirlemeliyiz. Oyuncu çöplüğüne de dönüştürmemek gerekiyor. Bu süreç acılı geçecek sancılı olacak. Benim referanslarım belli, çıkardığım oyuncular kurduğum takım, oynattığım oyun ortada. Ben söylüyorum. Bu süreci iyi yöneteceğiz ve istenilen Trabzonspor’u izlettireceğiz.' diye konuştu. Transfer döneminde kısa sürede ve zor şartlarda takviyeler yapmak durumunda kaldıklarını dile getiren Yanal, devre arası ve sezon sonunda yapılacak takviyelerde daha isabetli tercihler yapılabileceğini ifade etti.”  

                                               *        *        *

Öncelikle transferdeki bu başarı öyküsünü yazan Başkan'ı, daha sonra Lucescu’lu Zenith’in kendi bünyesinde keşfedemediği bir oyuncuyu keşfeden futbolcu izleme birimini tebrik etmek gerekir...

Transfer dönemi başlarken, Yanal yayıncı kuruluşun yorumcusu olarak Fransa’daydı. Hatta transferden sorumlu Başkan Yardımcısı Nice’te yazlık bile kiralamıştı. Tüm kadro yayıncı kuruluşla aile fotoğrafı bile çekiliyorlardı. Her şey mükemmeldi. Canlı bağlantılar, gelenler, gidenler, bir tek sağ bek eksiği, o da alınırsa kusursuz kadro...

Osmanlıspor maçında alınan mağlubiyete kadar kamuoyu (buna başkan da dahil olmak üzere) transferleri, yönetim, teknik direktör ve yeni kurulan scout ekibi tarafında yürütüldüğünü sanıyorlardı. Ersun Yanal ise alınan oyuncuların bir çoğuna referans olmadığını açıkça ifade etmekte.

                                               *        *        *

Gelelim menajerlik ücretlerine...

Castillo (378 bin Euro), Suk (275 bin Euro), İbanez (285 bin Euro), Bero (400 bin Euro) ve Onazi (490 bin Euro) için toplam 1 milyon 975 bin Euro menajerlere ücret ödenmiş.  

Dünyanın en pahalı kiralık oyuncusu Castillo’nun, geldiğinden beri tek golünü BAL ligi ekiplerinden Serhat Ardahanspor’a atan Suk’un, üçüncü lig ekibi Kızılcabölükspor karşısında bile ilk onbirde yer alamayan Ibanez’in, son Fenerbahçe maçında Lens’i sahadan silen Onazi’nin (!) izlenerek mi alındığı konusunda insanın içine şüphe düşmüyor değil.

İzlenerek alınmışlarsa durum daha vahim aslında. Tüm bu yaşananlardan sonra ödenen menajerlik ücretlerini hafife alan, yapılan onca transferde bir buçuk doğrusu olan bir Başkan'ın sıfır hatanın mümkünlüğünü konuşabilmesi ne derece inandırıcı olabilir?.

Tüm bu yaşanan olumsuzluklar içerisinde bir de Yanal’ın oğlunun menajerlik şirketinin ortaya çıkması, bu yönde basına yansıyan bir çok haber ve sosyal medyada konuşulanlar mide bulandırıcı cinsten... Buna rağmen gerek yönetim, gerek Yanal’dan ne bir tekzip var, ne bir açıklama!

Bunca yapılan yanlış içerisinde geçen yıl yıldızları parlayan Ramazan Övüç ile Muhammed Beşir gönderilmemiş olsa, altyapıdan kadroya katılması öngörülen oyuncu sayısı tek doğru olarak kalabilirdi.

Bununla birlikte, en çok eleştiriyi alan oyuncuların başında gelen Zeki Yavru’nun 13 maç kadrosunda yer alıp, 1163 dakika sahada kaldığı, Yusuf Erdoğan’ın 15 maç kadrosunda bulunup 917 dakika görev aldığı, Mustafa Akbaş’ın 10 maçta 838 dakika oynadığı; bu oyunculardan Yusuf Erdoğan’ın 4 golle takımın en çok gol atan oyuncusu olduğu görülmekte.

Tüm bu yaşananlardan sonra savunmanın sağına ve soluna yapılan yeni transferler kadro mühendisliğinin ne derece doğru işlediğinin ispatı!

Son yıllarda kulübe en çok yakışan cümle ile son verelim bari söze; "Trabzonspor’da transfer bitmez!"

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KADRO MÜHENDİSLİĞİ!.. 8 Ağustos 2017 Saat: 11:39

Trabzonspor'un transfer faaliyetlerinin analizi...

BAŞKENT'TEN TRABZONSPOR GEÇTİ!.. 13 Şubat 2017 Saat: 18:25

AÇILIŞTA GÖZE ÇARPANLAR! 30 Ocak 2017 Saat: 15:35

Trabzonspor - Gaziantepspor maçının ardından Teknik Analiz...

AVNİ AKER'İN HATIRINA... 24 Kasım 2016 Saat: 10:40

ANLAŞILAMAYAN GERÇEKLER…. 31 Ekim 2016 Saat: 12:40

Tüm Yazıları