Murat TAŞKIN
Murat TAŞKIN

"Katar"lamaya devam...

Murat TAŞKIN yazdı...

15 Haziran 2017 Saat: 15:58

Önceki gün; “KATAR ÜZERİNE KOTARLAMALAR” başlığı attığımız görüşleri ve gerçekleri bir günlük “spor” arasından sonra paylaşmaya devam edeceğimizi ifade etmiştik. Öyle ya; ortada “kerameti kendinden menkul” (sahip olduğu nitelikleri abartan) Katar’ı muhatap almış, “Sana da senin yanındakileri saldırttırırım” diyen koskoca bir Amerika var. Zaten, Katar’a, Katar üzerinden bakarsak, “devlet demeye bin şahit ister” bir ben diyeyim “şehir”, siz söyleyin, “ekonomik bir entegrasyon” var. Gelin bugün 3 başlıkla KATARlamaya devam edelim.

DEVLET KİMDİR?

O zaman öncelikle şu işe “DEVLET” tarifi üzerinden bir bakalım. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde; “Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasi bakımdan teşkilatlanmış millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık” olarak tarif ediliyor DEVLET. Peki, neredeyse “müttefik” sayacak konuma getiri len Katar ile Türkiye’nin tarifi “DEVLET” adına, “ikisini de kapsar” denilerek aynı yapılabilir mi? Asla... Kısacası, Türkiye için yapılacak devlet tarifinin zerresine bile Katar sahip değildir. Ama hani hep tekrarlıyoruz ya; “Nereden baktığınıza bağlıdır” diye. Katar’a da “para” penceresinden bakarsanız, “kuvvetli bir devlet” tarifi yapmanıza da kimse itiraz edemez!

KÖRFEZ’DE SAVAŞ, TRABZON’A TURİST YAĞDIRIR...

O ki “para”dan dem vurduk, başta Trabzon olmak üzere Katar dahil, Körfez ülkelerinden beklenen “turist patlaması”nın olumsuz etkileneceği şüphesini doğru bulmadığımı da ifade etmek isterim. Çünkü, Katarlılar, Körfez’dekiler nasıl olsa Türkiye’yi biliyorlar. Şayet Ortadoğu coğrafyasının o bölümünde de savaş çıkarsa, ilk kaçılacak yer Türkiye, dolayısıyla “Türkiye’nin T’si olan” Trabzon’dur. “Bunu da nereden çıkardın?” diye sormayın. Suriye’de savaş çıkınca, oradakiler nereye kaçtılar? Türkiye’ye değil mi? Aynen! Haa, “Suriyeliler fakir idi. Türkiye kaçtılar. Katarlılar, Körfezliler zengindir. Bize gelmezler” derseniz, valla “Siz de haklısınız. O ihtimal de var” dememek için aklımla alay etmem lazım! Ama yine de, “Ne olursa olsun, Suriyeliler para getirmedi, aksine para alıyorlar. Bir Katarlı bile gelse turizme katkıdır” diye düşünüyor ve turizm adına hesap yapanların bu gerçeği göz ardı etmemeleri gerektiğini söylüyorum.

KÖRFEZ-ARAP, HRİSTİYAN-MUSEVİ

Yeri gelmiş iken, “Körfez’de olup bitenler, bizi pek fazla ilgilendirmemeli” demek istiyorum ama, Ehl-i Salip’in gelecek adına tüm hesap kitabının öyle veya böyle bu coğrafyanın en büyük gücü olan Türkiye ile yanı başındaki İran için olduğunu bilmeyecek, unutacak kadar gaflet ve delâlet içinde de değilim. Dahası, hesabı kitabı “Müslüman kanı” üzerine kuran, çok değil 400-500 sene öncesinin birbirini katleden Hristiyan ve Musevilerin bugün İslâm karşıtlığındaki ittifaklarını unutanların, büyük bir ihanet içinde olduklarını da açık açık vurgulamak isterim. Haçlı Donanması’nı oluşturanlara da, Osmanlı’nın çöküş, Türkiye’nin kuruluş mücadelesi sırasında karşısına dikilenlerin, arkadan saldıranların, kimliğine “Arap” yazanların da Ehli-i Salip gibi destek verdiklerini de unutacak, ya da birilerinin unutturmalarına meydan verecek kadar salak da hiç değilim. İtiraz edeceklere, Mehmet Akif Ersoy’un; “Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar, Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?” diye sormasının nedenlerini tarihi gerçekler ışığında araştırıp, öğrenmelerini salık veririm.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

GOLCÜ OLMAK BÖYLE BİR ŞEY... 10 Aralık 2017 Saat: 21:55

Murat TAŞKIN yazdı..

BAKKAL OLAMAYAN TRABZONSPOR YÖNETİCİLERİ 22 Kasım 2017 Saat: 21:08

Murat TAŞKIN yazdı...

BİR MİLYARI AŞSA DA KURTARACAK KAYNAK VAR 15 Kasım 2017 Saat: 14:58

Murat TAŞKIN Trabzonspor'u yazdı...

TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI İLE... 7 Kasım 2017 Saat: 21:37

Murat TAŞKIN yazdı...

BİR PUAN, HAKSIZ BİR NİMET!.. 5 Kasım 2017 Saat: 17:53

Murat TAŞKIN yazdı...
Tüm Yazıları