Teknik Analiz
Teknik Analiz

KADRO MÜHENDİSLİĞİ!..

Trabzonspor'un transfer faaliyetlerinin analizi...

8 Ağustos 2017 Saat: 11:39

 

Trabzonspor'da ligin başlamasına sayılı günler kala, 5 Ocak 2017'de  kaleme aldığımız “Kadro Mühendisliği” yazımıza geri dönüp baktığımızda, geçen 8 aylık dönemde o tarihe kadar yapılan kadro yapılanmasının tamamen uzağında yeni bir yönteme başvurulduğunu görüyoruz.

Bu durumu, aynı tarihte yapılan Mas ve Pereira transferlerinin imza töreninde Asbaşkan'ın açıklamaları zaten doğruluyor. Ahmet Çubukçu'nun bundan böyle internetten oyuncu izlenerek transfer yapılmayacağı, kulüpte daha önce oynamış ağabeylerin tespit edeceği isimlerin kadroya dahil edileceği yönündeki söylemlerinden, yönetimdeki görevlerinden istifa eden Nevzat Aydıntarafından oluşturulan scout ekibinin de fesh edildiği anlaşılmakta.

Alınan başarılı sonuçlar sonrası Başkan Trabzon’daki yerel bir haber sitesine verdiği röportajda; göreve ilk geldiklerinde işin özellikle ekonomik tarafına baktığını, futbol işlerini devrettiği arkadaşların aslında iyi niyetli ama tecrübesiz olduklarını, sahada durumun tehlikeli noktaya doğru gittiği görünce, mecburen işleyişte bazı değişiklikler yaptığını söylemişti.

Muharrem Usta'nın bu nedenle sezon başında bile birçok transferi kendisinin yapmak zorunda kaldığını,  Castillo, Durica, Bero ve Onazi konusunda tüm işi kendisinin bitirdiğini, o günkü transferden sorumlu olan arkadaşların ise  Ibanez, Suk ve Ramil’i aldığınıaçıklaması üzerine, transferden sorumlu yönetici Nevzat Aydın, Twitter hesabında, Başkan'ın ego yüklü açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade etmişse de, bizler tüm bu yaşananlardan, Başkan, Asbaşkan ve Başkan Yardımcısı'nın geçen bir yıllık süreci modern futbolun koşullarına uygun olarak ne kadar iyi yönettiklerini anlamış bulunmaktayız!..

                                               *        *        *

Mas ve Pereira’dan sonra Olcay Şahan ile Rodelaga transferleri, bir yıl öncesinde kadroya katılan Muhammed Demir'le Güray Vural’ın elden çıkarılmasına bir de Mehmet Ekici krizinin eklenmesi ve oyuncunun 2 milyon Euro karşılığında açıklanamayan bir takım nedenlerden dolayı Fenerbahçe’ye satışının gerçekleştirilememesi hep bildiğimiz konular...

Geçen yılın ikinci yarısında Mehmet Ekici krizi sayesinde, Samsunspor’a kiralık olarak gönderilmek üzereyken kadronun vazgeçilmezi haline gelen, son yılların ülke futbolu adına da en büyük altyapı ürünü olan Yusuf Yazıcı’nın kadroya dahil edilmesi sonrası yeni stadıyla birlikte ligin ilk yarısına göre tamamen farklı bir Trabzonspor izleme şansı bulduk.

                                               *        *        *

Mevcut transfer dönemine gelirsek... Kadroya katılan oyunculara ödenen rakamlar, talip olunan ancak alınamayan futbolcular için ise konuşulanlar birbuçuk yıl öncesinde Onur Kıvrak ile başlatılan feda sezonunun çok uzağında olduğunu göstermekte. Hatta geçen yıl ödenen rakamlar devre arası ikiye, şimdi ise üçe katlamış durumda.

Alaves ile oynanan hazırlık maçında bir yıl öncesinde kadroya dahil edilen oyunculardan sadece Durica’nın ilk onbirde oynaması ise transfer de izlenen yöntemin ne derece başarılı olduğunu gözler önüne sergilemekte.

Son iki kongrede kulübü içinde bulunduğu ekonomik durumdan kurtaracak umut olarak sürekli gündeme getirilen havaalanının kamulaştırılması ve Kartal projeleri hakkında Başkan'ın basına yansıyan olumsuz açıklamalarıyla birlikte stadyumun isim hakkından gelecek olan beş yıllık gelirin ancak Burak Yılmaz ile Kucka’nın 3 yıllık maliyetini karşılayacağı gerçeği de gün gibi ortada...

Dahası talip olunan oyuncuların Avrupa’nın üst düzey liglerinde oynayan ve son transferlerini gerçekleştirecek seviyedeki görüntüleri, hala iki transferin yapılacağından bahsedilmesi üç yıl sonrasını şimdiden düşünmemize neden olmaktadır.

Trabzonspor artık dönülmesi zor bir yola girmiştir....

Üretime ve araştırmaya dayalı olmayan bu yöntem ve oyuncu tercihleriyle ödenecek ücretler, kulübün kısıtlı gelir kaynaklarıyla birlikte değerlendirildiğinde, bu ekonomik tablodan çıkış için sürekli başarılı olmak bile yetmeyebilir.

Son yıllarda kulübe en çok yakışan “Trabzonspor’da transfer bitmez” cümlesiyle bitirmek isterdik ancak bize göre Trabzonspor için “Deniz Bitti” !!!

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BAŞKENT'TEN TRABZONSPOR GEÇTİ!.. 13 Şubat 2017 Saat: 18:25

AÇILIŞTA GÖZE ÇARPANLAR! 30 Ocak 2017 Saat: 15:35

Trabzonspor - Gaziantepspor maçının ardından Teknik Analiz...

KADRO MÜHENDİSLİĞİ... 5 Ocak 2017 Saat: 17:49

AVNİ AKER'İN HATIRINA... 24 Kasım 2016 Saat: 10:40

ANLAŞILAMAYAN GERÇEKLER…. 31 Ekim 2016 Saat: 12:40

Tüm Yazıları