Baştan başa Karadeniz gezisi

Baştan başa Karadeniz gezisi...

12 Haziran 2017 Saat: 23:43
Baştan başa Karadeniz gezisi
Baştan başa Karadeniz gezisi

Türkiye’de deniz, kum güneş şeklinde oluşan tatil talebinin yanı sıra kış turizmi ve inanç turizmi merakı görülmekte olsa da, her geçen gün artan taleple Karadeniz gezisi yapmak da oldukça keyifli bir tatil seçeneği olarak tüketicilerin karşına çıkmakta. Rize ilini de içine alan Karadeniz bölgesini araçla baştan başa gezenlerin rotası her geçen gün gelişiyor...

 

Türkiye’nin en güzel doğasına sahip bölgesi olan Karadeniz’de iller arası birçok şehri ve şehre bağlı köy, kasaba ve beldeleri içine alan Karadeniz tur paketlerinde Orta Karadeniz başta olmak üzere, bölgenin birçok güzelliği ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

 

Batı’da Trakya illerinden veya İstanbul’dan araba kiralama yaparak yola çıkan sürücülerin ve ailelerinin ilk durağı cennet güzellikleriyle Bolu oluyor. Batı Karadeniz’in en güzel şehri Bolu’da, Bolu Dağı, Gölcük Tabiat Parkı, Abant ve Yedigöller en büyük merak uyandıran turizm bölgeleri olurken, yol üzerinde devam eden sürücüler Bolu’dan önce ya da sonra Düzce ve Sakarya illerinin güzelliklerini de görebiliyor.

 

Bolu ve Düzce’den sonra, Zonguldak, Karabük ve Bartın hattını genelde hızlı geçen yolcuların ilk durağı Kastamonu oluyor. Tarihi evleri ile Osmanlı döneminden kalan ilçeleri ile Kastamonu’nu, Kalesi ve deniz keyfi sebebiyle Sinop takip ediyor. Sinop’ta denize giren, Sinop mantısı ve nokul gibi yemekleri yiyen turistler, Taflan üzerinden Samsun’a ilerliyorlar. Samsun’da ilk adım anıtı ziyaretinde atamızı ve silah arkadaşlarını andıktan sonra yine dileyenler İncekum’da deniz keyfi yaşıyorlar. Samsun’da artan 34 plakalı araç sayısının sebebi Samsun Havalimanı araç kiralama şirketlerinin genelde tüm Türkiye’de hizmet veren ulusal firmalar olması.

 

Samsun’dan Rize yönü yerine, nadiren İç Anadolu bölgesine doğru seyahat edildiği de görülmekte. Genelde turistlerin çok tercih etmediği Çorum, Yozgat gibi illere Karadeniz’den ilk ayrım Samsun civarından çıkmakta.

 

Samsun’dan sonra Doğu Karadeniz’in eşsiz doğasının misafirleri karşıladığı yeşillik ve adeta oksijen sarhoşluğu yaratan temiz hava ülkemiz turistleri kadar yabancı misafirler tarafından da merakla karşılanan bölge hattını oluşturuyor.

 

Sırasıyla Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin hattında Türkiye’nin en güzel yeşil alanları, ormanları bulunuyor. Karadeniz yaylalarına araçla çıkan turistler horon tepiyor, Karadeniz yemeklerini yiyor, çay içiyor. Doğal ürünler pazarında, fındık gibi yerel ürünleri de satın alan tüketiciler, genelde yeterli vakti varsa Rize araba kiralama ofislerinde araçlarını terk ederek, Artvin üzeri dolmuşla Batum’a geçiyor. Gürcistan’a pasaport dahi olmadan seyahat eden kişiler ise, aynı iklimde aynı coğrafyanın nasıl bu kadar güzel korunduğunu ve doğru dürüst yapılaşmanın bir şehri ne kadar güzel kılabileceğini Batum’da görüyor. Batum’dan sonra dönüş yolunda da genelde uçakla İstanbul’a veya İstanbul aktarmalı olarak Anadolu’nun diğer illerine evlerine seyahat ediyorlar.

 

Geniş ya da küçük Karadeniz turu ardına, akılda kalan hırçın dalgalarıyla Karadeniz’in mavi suları ve eşsiz doğasıyla yaylaların yeşilliği olurken, Karadeniz insanının misafirperverliği de tekrar bu bölgeyi ziyaret etmek için bir neden olarak hatıralarda kalıyor. 9 - 15 günlük tatiller Karadeniz’i baştan başa gezmek için yeterli olsa da; Rize şehri, Trabzon, Ordu yaylaları gibi yerler için sadece 2 günlük hafta sonu tatillerinde gelen turistler de oldukça keyifli bir hafta sonu tatili geçirmiş oluyorlar. Özellikle Sümela Manastırı, Uzungöl, Ayder Yaylası, Safranbolu Evleri, Ordu Yaylaları, Aybastı Çarşamba, Rize botanik çay bahçesi, Artvin yaylaları, Türkiye - Gürcistan (Artvin Hopa - Batum) sınır kapısı, Samsun ile merkezi bölgenin günübirlik ya da birkaç günlük de olsa en sık ziyaret edilen turistik merkezlerinden. Gezmeye, görmeye, hissetmeye ve oksijeni içine çekmeye doyamayanların bölgede geçireceği zaman, ömürlerinde birkaç kez tekrarlanacak yoğunlukta.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Basketbolda yine hüsran: 105 - 113

Basketbolda yine hüsran: 105 - 113

 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız