Beden diliyle iletişim!

''Mikro Beden Dili İle Profesyonel İletişimin Sırları, Diksiyon ve Hitabet’’ konulu eğitim semineri Avrasya Üniversitesi konferans salonunda yapıldı.

19 Aralık 2013 Saat: 17:02
Beden diliyle iletişim!
Beden diliyle iletişim!

Avrasya Üniversitesi Sosyalleşme kulübü ve Kariyer Yönlendirme ve Geliştirme Platformu’nun ortak organizasyonuyla gerçekleşen seminere kişisel gelişim, iletişim ve mikro beden dili uzmanı Tuğba Özdenal konuşmacı olarak katıldı.

Tuğba Özdenal, söyleşisinde başarılı olmanın ilk şartının yapılan işin sevilmesi ve isteyerek yapılması olduğunu söyledi. Özdenal, katılımcılara kötü motivasyon yönünde yapılacak konuşmalara kulak asmamalarını ve ”Sen yapamazsın” diyen insanları dinlememelerini önerdi.


İnsanları mutlu edecek önemli faktörlerden birinin de ön yargılardan uzaklaşmak olduğunu dile getiren Özdenal, öğrencilere iş başvurularında dikkat edecekleri konular hakkında da bilgi verdi.

Bir insanın yüzünde ortalama 3 bin 274 adet kas sistemi bulunduğunu ifade eden Özdenal “Biz karşı tarafa vermiş olduğumuz her mesajla bu sistemi yönetmiş oluruz.Her hareketi yaptığımız zaman artı sonuç alabilir miyiz? hayır. Birinci bölge alın bölgesidir. Alın demek karşınızdaki insanla kendi aranıza bir mesafe ve sınır koymanız gerektiğinin bir mesajıdır. Alın mesafe ve sınır anlamına gelir. Kişi sizinle çok fazla iletişim kurmak istemediği zaman yapacağı ilk teknik, sizin alnınızın ortasına bakmak olacaktır, özellikle gideceğiniz iş görüşmelerinde. Biz ne yaparsak bunu tamamen bitiririz ? Kişi konuştuğu süre içerisinde onun burnunun tam ucuna bakın, kişi bir iki dakika sonra yapacağı ilk hareket burnunu tutmak olacak. ‘Acaba bir şey mi var hayırdır, ne bakıyor ?’. Kişi bu konuşmaya artık adapte olamaz. Kişi sizin alnınızın ortasına baktığı zaman bakacağınız nokta burnunun tam uç noktasıdır. Bu hareketi yaptığınız zaman bir geri bildirim yapmış olursunuz; ‘Yapmış olduğun hareketten rahatsızım bu yüzden ben sana karşı önlemimi zaten aldım’ anlamına gelir. Biz sorguda ne kullanıyoruz. Sorgudaki tekniklerden birisi göz çevresidir. Kişinin göz bebeğine dokuz saniyeden fazla baktığınız zaman karşı taraf tehdit duyurusunu veririsiniz, tehdit ve baskı. Özellikle karşı tarafa söylemiş olduğu yalanı ispatlaması için baskı uygulamanız gerekiyorsa çene sırf aşağı doğru olsun, gözleriniz yukardan baksın” dedi.

Avrasya Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin sonunda Özdenal’a İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Osman Sirkeci tarafından plaket takdim edildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Trabzonspor'da neler oluyor...

Trabzonspor'da neler oluyor...

 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız