Erdoğan-Putin zirvesi!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

28 Eylül 2017 Saat: 22:55
Erdoğan-Putin zirvesi!..
Erdoğan-Putin zirvesi!..

Görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî törenle karşıladı. Karşılamanın ardından Türkiye ve Rusya bayrakları önünde el sıkışarak fotoğraf veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, daha sonra çalışma yemeğine geçti.

Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan ve Putin, Irak ile Suriye'deki gelişmeler karşısında hemfikir olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

İkili ticaret hacmimiz yüzde 22 oranında arttı. Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmi. İkili ilişkilerin güçlenmesi memnuniyet verici. Ekonomi ve ticaret ilişkilerimizin bel kemiğidir.

IKBY'NİN REFERANDUMU

Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz.

Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur.

Maalesef bölgesel yönetim, tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur.

SURİYE KONUSU

Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik.

Suriye'deki son durumu ve İdlib'i de ele aldık.

Putin'in konuşmasından satırbaşları;

Samimi ve yapıcı bir görüşme yaptık. Suriye konusundaki ortak adımları değerlendirdik.

"ERDOĞAN'IN GİRİŞİMLERİ SAYESİNDE ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK"

Astana sürecinde Sayın Erdoğan'ın katkısı büyük. Suriye'de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması zor bir süreç, ancak Sayın Erdoğan'ın girişimleri ve iradesiyle önemli bir başarıya imza attık.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Osiris Eldridge'e tehdit mesajı!

Osiris Eldridge'e tehdit mesajı!

 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız