Fındıkta öncelik: Verim ve kalite!..

Türk fındığının en önemli kullanıcısı konumunda olan Ferrero'nun, fındıkta en büyük sorunlar arasında yer alan verim düşüklüğü ve kalitesizliği gidermek için uyguladığı projelere üreticiler destek veriyor.

14 Haziran 2017 Saat: 16:54
Fındıkta öncelik: Verim ve kalite!..
Fındıkta öncelik: Verim ve kalite!..

Ferrero Fındık tarafından Değerli Tarım Projesi adı altında 5 yıl önce uygulamaya konulan verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarında Sakarya'dan Trabzon'a kadarki üretim bölgesinde üreticilerle işbirliği yapılarak örnek bahçeler oluşturuldu.

 

Fındık zararlıları ile hastalıklarıyla 55 ziraat mühendisi ve 20 sosyal çalışma uzmanı ile mücadele edilerek uygulanan proje kapsamında üreticilerin örnek bahçeleri ziyaret edip, çalışmaları yerinde görmeleri sağlanıyor.

 

Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Derecik-Uğurlu mahallesinde de damla sulama yönteminin hayata geçirildiği bahçeye 10 ilçeden üreticiler taşınarak yerinde uygulamalar yapıldı.

 

Damla sulama sisteminin yanı sıra, küllemeye karşı geniş hacimli ilaçlama, yapraktan ve topraktan gübrelemenin yararları Akçaabat Bölge Sorumlusu Alihan Bayram tarafından üreticilere uygulamalı olarak anlatıldı.

 

Verim ve kaliteyi arttırma çalışmalarının kısa sürede üretimi bir kat daha arttırdığına dikkat çeken Alihan Bayram,  "Üreticimiz bilinçli tarım ile verim ve kaliteyi arttırarak kazancını arttırabilir. Bu noktada yağmurlu bir bölge olduğu için dikkatlerden kaçırılan bilinçli sulama göz ardı ediliyor" diyerek şunları söyledi:

"Damla sulama sistemi ile borular toprağın 20-25 cm derinliğinden geçiriliyor. Toprak altından suyun gerekli gübreler ve ilaçlarda ilave edilerek bitkinin direk beslenme noktası olan köklere verilmesi çok ama çok büyük yarar getirmektedir. Bu şekilde aynı zamanda yüzeye yakın kısımda yer alan yabancı otların da gelişip, artmaması da sağlanıyor. Suyun buharlaşmadan fındık ağacına etkisi sağlanıyor."

 

Yaklaşık 100 üretici ile Ferrero Değerli Tarım Projesi personelinin katıldığı uygulamada üreticilere, özellikle devletin sulama ile sağladığı maddi ve teknik destekler ile bunların değerlendirilmesi için yapılması gerekenler de anlatıldı.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Trabzonspor'da neler oluyor...

Trabzonspor'da neler oluyor...

 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız