Fransa’da zafer Macron’un

Fransa’da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Yürüyüş Hareketi’nin adayı AB yanlısı Macron oyların yüzde 65.5’ini alarak yeni cumhurbaşkanı oldu.

8 Mayıs 2017 Saat: 09:21
Fransa’da zafer Macron’un
Fransa’da zafer Macron’un

Fransa’da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinden, AB yanlısı ve merkez çizgideki Yürüyüş (En Marche) Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron zaferle çıktı. Seçimde, kendisinden zıt çizgideki aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) desteklediği aday Marine Le Pen ile karşı karşıya gelen Macron,  ilk belirlemelere göre oyların yüzde 65.5’ini alarak Fransa’nın 8’inci cumhurbaşkanı oldu.

LOUVRE’DA KONUŞTU

Solcu adayların Bastille ve Republique Meydanı tercihlerinden ve eski sağcı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tercihi Concorde Meydanı’ndan uzak duran Macron, Louvre Müzesi’nin önünde halka hitap etti. Zafer konuşmasında kendisine oy veren herkese teşekkürlerini ileten Macron, “Ülkemizin birliğini garanti altına alacağım” dedi. “Avrupa kıtasındaki insanların ortak kaderini korumak için çalışacağım” diyen Macron, “Fransa terörle mücadelede ön saflarda yer alacak. Herhangi bir zayıflığa izin vermeden terörle savaşmaya devam edeceğiz” diyerek meydanı dolduran coşkulu destekçilerine seslendi.İlk tur seçimlerde yüzde 21.3 oy alan Le Pen, ikinci turda oyların ancak yüzde 34.5’ini alabildi. Fransa’da aşırı sağ ise bu sonuçla birlikte tarihin en yüksek oy oranına ulaşmış oldu. Seçiminin galibi olan Macron’u telefonla arayarak tebrik eden Le Pen, seçimin ikinci turundan tarihi bir sonucun çıktığını söyledi. Le Pen, “Bana oyunu ve güvenini veren 11 milyon Fransız’a teşekkür ediyorum. Bu sonuçla Fransız halkı, yurtseverler birliğini birinci muhalif güç olarak göstermiştir” dedi. Le Pen, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde de partisine geri dönerek mücadelenin başında olacağını kaydetti ve tüm yurtseverleri bu yeni oluşuma destek vermeye çağırdı.    

EN GENÇ CUMHURBAŞKANI

39 yaşındaki Macron, göreve başladığında Fransa’nın en genç cumhurbaşkanı olacak. Seçimin ilk turunda merkez sağ ve solu aşırı sağ aday Marine Le Pen ile birlikte yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu. Son 50 yıldır Fransa’yı dönüşümlü olarak yöneten Cumhuriyetçiler ve Sosyalistler ilk defa ilk turda yarışın dışında kaldı.    

AB RAHAT NEFES ALDI

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Twitter’daki Fransızca mesajında “Fransız seçmen Avrupalı geleceği seçtiği için mutluyum. Birlikte daha güçlü ve adil bir Avrupa” diyerek Macron’u kutladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Macron’u tebrik etti. Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve  Fransız seçmenlerin ‘aşırı sağın kasvetli projesini’ reddettiğini ve AB’nin kalbinde olmayı seçtiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump da Macron’u Twitter hesabı üzerinden kutladı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Basketbolda yine hüsran: 105 - 113

Basketbolda yine hüsran: 105 - 113

 

Trabzon Ajans Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız